Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto ustanowione w czasie 30 Sesji Konferencji Generalnej UNESCO 17 listopada 1999 roku i obchodzone corocznie 21 lutego.

Święto upamiętnia wydarzenia w mieście Dhace (obecnie stolica Bangladeszu), gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu zginęło podczas pokojowej demonstracji, w trakcie której domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu jednego z dwóch języków urzędowych w Bengalu Wschodnim, należącym wówczas do Pakistanu. Oficjalnie rząd Pakistanu ogłosił bengalski językiem urzędowym w 1956 roku, po wielu latach sporów, a 21 lutego to obecnie święto narodowe w Bangladeszu.

Poza upamiętnieniem wymienionych wydarzeń, głównym przesłaniem międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest promocja wielojęzyczności oraz zwrócenie uwagi na chronienie różnorodności językowej, bezpośrednio związanej z problemem wymierania języków i kultur.

Ekokalendarz: www.ekokalendarz.pl/dzien-jezyka-ojczystego/

Rocznica urodzin Bohdana Butenki

Bohdan Butenko – zmarły w 2019 r. grafik, rysownik, ilustrator, autor książek dla dzieci i animacji telewizyjnych, scenarzysta. Zilustrował i opracował graficznie ponad 200 książek dla młodych czytelników, m.in. „Gucio i Cezar” Krystyny Boglar, „Pali się!” Jana Brzechwy, „Ferdynand Wspaniały” Ludwika Jerzego Kerna, „Wakacje z duchami” Adama Bahdaja. Bardzo znana i lubiana jest jego autorska seria o „Gapiszonie”. Poniżej zamieszczony został - nagrany przez Fundację- film „Architekt książki”, w którym Bohdan Butenko opowiada o swojej pracy.

Link: https://www.youtube.com/watch?v=NkK4EsgFMhw&feature=youtu.be

Wizyta w bibliotece

Wiek przedszkolny jest doskonałym czasem na rozbudzenie zainteresowań czytelniczych. Do tradycji naszej szkoły należą cotygodniowe wycieczki najmłodszych dzieci do biblioteki szkolnej. Chętnie przeglądają kolorowe i bogato ilustrowane książeczki. Wiedzą już jak wygląda karta czytelnika oraz znają zasady wypożyczeń książek. Spotkania odbywają się w miłej, pełnej uśmiechów i wrażeń atmosferze.

Kto czyta książki żyje podwójnie czyli coś optymistycznego - prezentacja

Zostań w domu - czytaj!

Biblioteka szkolna, mimo zdalnego nauczania, nie zapomina o czytelnikach i zamieszcza trochę pomysłów na spędzenie czasu w domu, propozycji jak się bawić i uczyć. Internet to największa kopalnia wiedzy. W jej bezmiarze wyszperaliśmy materiały, dzięki którym możecie zdobyć cenne informacje, utrwalić zdobyte już wiadomości. Poniżej znajdziecie strony internetowe do których warto zajrzeć. Można pobrać książki zarówno na komputer jak i na komórkę. Wszystkie pozycje są dostępne bezpłatnie, bez konieczności zakładania konta oraz logowania (przeczytaj więcej).

Copyright © Szkoła Podstawowa w Korzeniowie 2024

Template by Joomla 2.5 Templates and Przeprowadzki Kraków.